Okoř – V tomto duchu proběhl další Středověký den na
Okoři. Nádherné počasí víc než vybízelo k tomu někam vyrazit. A kam jinam než na známou zříceninu. Děti si přišly na své na louce pod hradem, kde je kolotoč, houpačky, střelnice a skákací hrad. Hemžení lidí i zvířat v podhradí dalo tušit, že na hradě samotném to nebude jiné. Davy lidí se přišly podívat, co pro ně pořadatelé letos připravili. Velkým překvapením byl bezesporu žebrák sedící u cesty, někdo se ho lekl, někdo vhodil mince do klobouku.
Hradby byly v obležení diváků. Na pódiu na nádvoří se střídaly šermířské sbory s ukázkami historického a scénického šermu, byly k vidění dobové a cikánské tance. Pozornosti neuniklo vystoupení střelců z palných zbraní od dob husitských až po současnost. Dobová hudba zpříjemnila atmosféru.
Kejklíři, plivači ohně, kameníci, kováři, pážata, tanečnice, šenkýřky, stánky s medovinou, dobová jídla a pochutiny, koření, perníková srdce, šperky, oblečení, přehlídky brnění či zapomenutých řemesel. Nikdo nenabízel nevkusné zboží a všude panovala dobrá nálada. Před šatlavou hlídkoval kat a na pořádek dohlížel velitel stráží se svojí družinou. Celý Středověký den byl v podvečer slavnostně zakončen ohňovým představením. Lidé sem přišli či přijeli ze širokého okolí. A jistě nelitovali. Už teď se můžeme těšit na příští podobnou akci.


Taky jsme tam bylibyl to příjemný výlet vláčkem do Zákolan a odtamtud pěšky na Okoř a odpoledne stejnou cestou zpět. Jen těch lidí, kdyby bylo méně, nebo alespoň hrad tak desetkrát větší.
No to jistě,velitel stráží totiž byl pěknej pruďas, měli tam i nahranou scénku, že jeden pobuda něco asi ukradl, honili ho, dopadli ho šup tam s ním. Před šatlavou kat , zamknul a tomu jistému se to nelíbilo, lomcoval s mříží a křičel… Na to ONdra řekl: “ Tak sem už nepojedu, tady je kat a zavírá lidi do vězení dovopravdy…“
Myslím, že i kdyby někdo chtěl nabízet nevkusné zboží, skončil by jisto jistě v šatlavě. 😎